Atrakcje Krakowa

Kraków to wyjątkowe miasto na mapie Polski. Jego centrum stanowi Rynek Główny, na którym znajdują się Sukiennice – hala targowa z epoki wieków średnich – oraz wieża Bazyliki Mariackiej. To z niej każdego dnia, co godzinę rozbrzmiewa hejnał – co stanowi fenomen na skalę światową. Kolejny dowód na to, że dla tego miasta czas się zatrzymał.

Warta uwagi jest także osobna dzielnica dla Żydów – Kazimierz. Stanowi ona wspomnienie czasów chrześcijańsko-żydowskiego sąsiedztwa, które zostało docenione przez króla Kazimierza Wielkiego.

To także miasto będące rekordzistą pod względem ilości kopców. Poczynając od największego – kopca Józefa Piłsudskiego, przez Kościuszkę, po Wandę i Krakusa, aż do najmłodszego – kopca Jana Pawła II.

Stolica Małopolski może się również poszczycić drugą najstarszą w Europie Środkowej uczelnią wyższą, którą jest Uniwersytet Jagielloński. Nie sposób zapomnieć o Wawelu – wzgórzu, na którym znajduje się zamek, będący niegdyś siedzibą królów Polski. Na uwagę zasługują także okoliczne budowle, a także mury obronne z basztami – w jednej z nich, zwanej szlachecką, znajdowało się więzienie dla SZLACHTY. To miejsce jest legendarne nie tylko z powodu walorów historycznych. Przetrwało ono w pamięci Polaków, dzięki przekazywanym z pokolenia na pokolenie opowieściom. Dowodem na ich prawdziwość może być Smocza Jama, która znajduje się pod Wzgórzem Wawelskim i była schronieniem smoka pokonanego przez założyciela miasta – Krakusa.

Niepowtarzalna atmosfera tego miasta została doceniona w 2000 roku, gdy ogłoszono je Europejską Stolicą Kultury.

Polecamy również odwiedzić Kościelisko, pełną tradycji wieś na Podhalu.